W 2024 roku mamy już 15 rocznicę obchodów „Dnia bez długów”. Jak co roku, pomysłodawcy inicjatywy tego wydarzenia zwracają uwagę na kwestię podstawowej edukacji w ekonomii. Publikowane są liczne prezentacje i materiały.
W tegorocznych wynikach panelu badawczego Ariadna, podkreśla się, że coraz trudniej spłaca się długi. Najczęściej zaciągnięcie zobowiązań wynika z chęci podniesienia standardu życiowego (ok. 70% zadłużonych). Prawie 1/3 zobowiązań powstaje jednak z powodu braku środków na bieżące potrzeby życiowe. W wielu przypadkach problemem okazała się sama decyzja o zaciągnięciu długu i związana z tym wiedza o ekonomii. Brak wiedzy sygnalizuje prawie połowa osób zadłużonych, przy czym jednocześnie spory odsetek (1/3) nie ma potrzeby poszerzenia edukacji o finansach. Ponad 63% mieszkańców Polski nie posiada żadnych zobowiązań. Są to na ogół osoby najmłodsze (18-24 lata) oraz starsze (powyżej 55 roku życia).
Ze strony Kancelarii – Kuśmierek chcemy przypomnieć o możliwości wyjścia z sytuacji nadmiernego zadłużenia. Niejednokrotnie wydaje się, że spirala pożyczkowa nigdy się nie skończy. W takich przypadkach warto zasięgnąć porady w celu zbadania możliwości oddłużenia. Nie zawsze będzie to możliwe. Nasza firma potrafi to zrobić rzetelnie i profesjonalnie. Nie udzielamy żadnej gwarancji natychmiastowego oddłużenia, bo jest to po prostu niemożliwe. Wiele firm reklamuje swoje usługi w ten sposób, że hasłowo wywołują „redukcja długów w 50-100%”, „gwarancja oddłużenia” itp. Pójście za tymi sloganami może okazać się równie bolesne, jak wzięcie kolejnej pożyczki, do której zostaliśmy nakłonieniu przez „marketingowców pożyczkowych”.
Zwracaliśmy uwagę już niejednokrotnie, że tylko profesjonalne doradztwo upadłościowe oraz restrukturyzacyjne zapewni właściwą ocenę możliwości wyjścia z nadmiernego zadłużenia. Natomiast powierzchowne podejście do tematu może zakończyć się dla dłużnika fatalnie.
Warto też zaznaczyć, że wśród przedsiębiorców czasy zarobkowania są coraz cięższe. Nadal pogłębia się kryzys w branży motoryzacyjnej oraz transportowej. Następuje dalszy spadek sprzedaży w firmach odzieżowych. Zauważalne jest znaczne spowolnienie inwestycji w budownictwie. Mimo, że już na początku 2023 roku wskazywaliśmy, że ryzyko kryzysu jest obecnie najwyższe od 15 lat, to obecnie wskaźniki, które o tym świadczyły są jeszcze gorsze. Wzrost kosztów funkcjonowania firmy zdaje się nie mieć końca. Następuje od lat niespotykany wzrost liczby zwolnień pracowników. Być może jest to dobry moment aby sięgnąć do narzędzi restrukturyzacyjnych, które mogą uchronić biznes przed jego przedwczesnym zakończeniem lub przed niepowetowaną stratą.
Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.