Strona korzysta z plików cookies w celu sprawniejszego działania.
Więcej o plikach cookies i sposobie ich blokowania przeczytać można tutaj.Rozumiem
www.kancelaria-kusmierek.plKompleksowe usługi prawnicze
Aktualności
Archiwum
Polityka Nowej Szansy

30.09.2020

Pomoc publiczna na restrukturyzację firmy

27.07.2020

Formularze w upadłości konsumenckiej - UKŁAD w upadłości konsumenckiej

15.07.2020

UPROSZCZONE POSTĘPOWANIE RESTRUKTURYZACYJNE

22.06.2020

Uproszczona restrukturyzacja firmy

25.05.2020

Tarcza (Covid) 2.0. a upadłości i restrukturyzacje

19.04.2020

Najmniej biurokratyczna restrukturyzacja ?? Jest rozwiązanie!

02.04.2020

Rekomendacje restrukturyzacyjne

26.03.2020

Zarządzanie w kryzysie

13.03.2020

POSTĘPOWANIE SANACYJNE - w prostych słowach

10.02.2020

Szybka ścieżka przeciw postępującej niewypłacalności

16.12.2019

Rada Wierzycieli w postępowaniu upadłościowym

29.11.2019

Jesteś wierzycielem…masz prawo WYBORU w restrukturyzacji

21.11.2019

WIERZYCIELE - macie swoje prawa!

14.11.2019

Restrukturyzacja SP ZOZ-ów

15.03.2019

Ryczałty w sieci - wygraliśmy pierwszą sprawę w Polsce !!! Zapraszamy do współpracy...

09.03.2019

NFZ obniża wstecznie kwoty ryczałtu - POMOŻEMY

04.04.2018

Telefon

tel. 42 207 37 71

E-mail

biuro@kancelaria-kusmierek.pl

Sprawdź jak do nas dojechać

Rada Wierzycieli w postępowaniu upadłościowym

29.11.2019

Wierzycielu bądź świadomy swoich uprawnień

 

Rada wierzycieli to organ postępowania upadłościowego, ustanawiany przez Sędziego – Komisarza z urzędu lub na wniosek upadłego albo wierzycieli.

Pominę w tym krótkim opracowaniu zasady, tryb i procedury związane z ustanowieniem Rady i wyborem jej członków. Procedury te reguluje ustawa Prawo upadłościowe, ale to nie o tym dziś.

Co do zasady całe postępowanie upadłościowe nadzoruje i prowadzi Sędzia – Komisarz. Ma wpływ na zasady i tryb likwidacji majątku Upadłego, prowadzenie przedsiębiorstwa czy też na kwestie dotyczące rozwiązywania spornych spraw. Zdecydowana większość postępowań upadłościowych toczy się bez powoływania rady wierzycieli. Dlaczego ?? Czy jest za trudno ją ustanowić ??

Przyczyn może być wiele, ale głównie to brak wiedzy i świadomości sprawia, że wierzyciele nie angażują się aktywnie w proces upadłościowy.

Wierzyciele w postępowaniu upadłościowym poza instytucjami finansującymi, to na ogół partnerzy Upadłego. Ich wiedza i doświadczenie w branży w jakiej dłużnik funkcjonuje, są na niejednokrotnie bardzo bogate. Wykorzystanie tych czynników może znacznie zwiększyć efektywność postępowania upadłościowego. Może być wyjątkowo pomocne dla syndyka oraz Sędziego Komisarza.

Rada wierzyciela, która jest uprawniona do procedowania za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (elektroniczne głosowania, telekonferencje), może znacznie przyspieszyć podejmowanie kluczowych decyzji w postępowaniu. Jeśli Sędzia Komisarz ustanowi radę wierzycieli, jej zezwolenia wymaga m.in.: dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa Upadłego, odstąpienie od sprzedaży przedsiębiorstwa jako całości, sprzedaż z wolnej ręki mienia z masy upadłości, zawieranie ugód czy zrzekanie się roszczeń. Są to kluczowe i zarazem podstawowe decyzje, na które syndyk oczekuje w toku postępowania upadłościowego.

Reasumując krótkie powyższe informacje, rekomenduję dla wierzycieli szczególne przyjrzenie się możliwości wpływania na przebieg postępowania upadłościowego. Wasza wiedza i świadomość na jakim etapie postępowania znajduje się upadłość może okazać się szalenie istotna. Kierunek działania syndyka dla przedsiębiorstwa, który nie uzyskał zapłaty, ma często niebagatelne znaczenie.

Zdarza się, że rada wierzycieli jest „przekleństwem” dla syndyka czy upadłego… Ja wierzę jednak, że konstruktywna rada wierzycieli, której członkowie korzystają z wiedzy i doświadczenia doradców restrukturyzacyjnych, może znacznie przyczynić się do efektywności i szybkości przeprowadzenia postępowania upadłościowego.

Zapraszamy wierzycieli do współpracy!